Daňová lotéria

Autor: Xaver Gubáš | 27.1.2012 o 9:36 | (upravené 27.1.2012 o 9:44) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  1204x

Predstavte si, že akýkoľvek doklad, ktorý z pohľadu štátu znamená dostatočný daňový príjem, bude možné dostať do "daňovej lotérie".

Vždy, keď som bol pred úlohou zabezpečiť, aby pracovníci urobili niečo čo je nutné urobiť, hľadal som spôsoby pozitívnej motivácie. Nevidím dôvod, prečo by rovnaké postupy nemali byť používané aj vo vzťahu štátu a občanov. Väčšina zákonov má charakter povinností občana voči štátu. Prečo by všade tam, kde pozitívna motivácia dáva zmysel, nemala byť použitá ?

Najzákladnejším vzťahom povinnosti občana voči štátu sú dane. Dokonca na úrovni ústavy je táto povinnosť zvýraznená zákazom referenda o otázkach daní. Na prvý pohľad je zjavné, že štát by sa mohol dostať do zásadných finančných problémov, ak by ľuďom "dovolil" platiť dane podľa ich predstáv. Našťastie, aj v tomto prípade existujú príklady pozitívnej motivácie občana k plateniu daní. Jeden z týchto príkladov už 60 rokov funguje na ostrove Tchajwan. Faktúry, ktoré majú dohodnutú formu a dostatočne vysokú fakturovanú sumu, sa stávajú tiketom do ich štátnej lotérie.

Bez akýchkoľvek problémov  sa môžeme touto myšlienkou inšpirovať. Predstavte si, že akýkoľvek doklad, ktorý z pohľadu štátu znamená dostatočný daňový príjem, bude možné dostať do "daňovej lotérie". Každý mesiac by sa účastníci tejto lotérie mohli tešiť, že za plnenie svojich povinností voči štátu, možno budú  vylosovaní ako víťazi sumy až vo výške 100 000 Eur. Technológia takejto lotérie vôbec nie je ťažká. Dokonca, vzhľadom na existenciu štátom vlastnenej lotériovej spoločnosti Tipos, nie je potrebné ani žiadne zásadné investovanie do zisťovania výsledkov či vyberania výhier lotérie.

Princíp tejto lotérie by pritom bol užitočný všetkým zúčastneným stranám. Každý mesiac bude môcť takmer 2000 občanov dosiahnuť výhru od 50 Eur až po 100 000 Eur bez akéhokoľvek dodatočného nákladu na "tikety" do lotérie. Podnikatelia zas budú mať odmenu za víťazné doklady - je totiž jasné, že štát bude musieť robiť kontrolu pravosti týchto dokladov. Po úspešnej kontrole, nie je problém odmeniť stranu, ktorá vydala doklad, prémiou 100 Eur, ktorá súčasne poslúži aj ako náhrada nákladov "otravovaného" podnikateľa. Štát by na druhej strane vybral viac daní.

Len u DPH sa dá očakávať minimálny výber 25 mil. Eur zvýšením oficiálnej spotreby o 0,5% za jeden rok. Optimistické scenáre naznačujú možný nárast až o 1 mld. Eur - teda sumu, ktorá zásadne zmení podmienky tvorby vyrovnaného štátneho rozpočtu.  Celkové náklady, vrátane odmien kontrolujúcim pracovníkom, pritom nepresiahnu 12 mil. Eur ročne.

Je prekvapujúce, že hoci sú ľudia kvôli možnosti vyhrať ochotní nakupovať kadečo, štát doteraz neumožnil ľuďom vyhrať - ako odmenu za plnenie ich povinností. Ja sa tešim na to, až sa budem tešiť, na svoje daňové povinnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?