Aj občan je len človek

Autor: Xaver Gubáš | 18.1.2012 o 5:57 | (upravené 18.1.2012 o 6:26) Karma článku: 8,70 | Prečítané:  920x

Štát celý systém buduje s predpokladom, že občania sú odborní podvodníci. Zákondodarca by mal mať dostatočné sociálne cítenie, aby vedel, že bežný občan je len človek, ktorý chce plniť svoje povinnosti.

Vzťah medzi občanom a štátom pôsobí vyrovnane. Na jednu stranu štát od občanov žiada dane a dodržiavanie pravidiel. Na druhej strane štát občanom poskytuje bezpečnostnú, sociálnu či inú "podporu" a dúfa, že ho občania v najbližšich voľbách budú akceptovať tak, ako ho akceptovali doteraz.

"Podporu" dávam do úvodzoviek, pretože vo svojej podstate, činnosti štátu, ktoré sú prezentované ako podpora, nemajú všetky charakteristiky skutočnej podpory.

Malý problém vidím v tom, že štát prisľúbi poskytovanie nejakých príspevkov a potom na ne nevyčlení dostatok peňazí.

Takisto malý problém vidím v tom, že štát platí za zdravotné poistenie svojich poistencov len časť toho, čo platia ostatní poistenci.

Väčší problém je v tom, že štát síce podporu ponúka, ale podmienky, ktoré musí občan splniť, majú charakter nezmyselných tančekov. Štát chce podporovať, ale bojí sa, že ľudia budú podporu zneužívať. Tak namiesto rozumných mechanizmov overovania objektívnych faktov, nasadí mechanizmy overenia nepreukazných dokumentov.

Najväčší problém však vidím v tom, že štát celý systém buduje s predpokladom, že občania sú odborní podvodníci. Zákony, ktoré majú chovanie a podporu občanov regulovať, sú totiž napísane tak, že bez hlbokej znalosti súvislostí,  bežný občan nevie čo vlastne môže a čo musí urobiť, aby sa choval v súlade so zákonom. Navyše - zákony predpokladajú, že občan bude chcieť  vedome obchádzať svoje povinnosti a zneužívať svoje práva - preto neobsahujú mechanizmy, ktoré sa dajú chápať ako tolerancia voči občanovi.

Tu je prekvapujúca schizofrénia zákonov, ktoré v prípadoch dokazovania trestných činov, čo najprísnejšie dodržiavajú pravidlo prezumpcie neviny a dávajú možnosť odďaľovať úkony. V prípadoch plnenia bežných povinností občana, však predpokladajú jeho úmysel vyhnúť sa povinnostiam a termíny určujú ako nemenné a definitívne. A tak niekto, kto je podozrivý z ukradnutia 5 miliónov Eur, môže využívať všetky argumenty, ktoré vyvrátia jeho úmysel kradnúť. Zataiľ čo občan, ktorý omylom včas nezaplatil štátu všetko čo mal zaplatiť, to zo zákona urobil úmyselne a dôsledky jeho nedoplatku sú neodvratné aj po okamžitom doplatení rozdielu.

Výsledkom tohto nastavenia systému zákonov, je úplne logické chovanie občanov a úradníkov štátu. Úradníci sa hnevajú na nevedomých občanov, pretože títo nevedia čo vlastne zákony požadujú. Občania sa naopak hnevajú na úradníkov, pretože nie sú ochotní tolerovať nevedomosť.

Som presvedčený, že je potrebné do tvorby zákonov zaviesť povinnosť zákonodarcu pripravovať zákony tak, aby prezumpcia neviny bola zohľadňovaná aj voči bežným povinnostaim občana. Nie je problém, ak je občan pokutovaný potom, čo sa preukáže, že vedel o svojej povinnosti, že úmyselne túto povinnosť porušil a dokonca aj na opakovanú výzvu si svoju povinnosť nesplnil. Zákondodarca by mal mať dostatočné sociálne cítenie, aby vedel, že bežný občan je len človek, ktorý chce plniť svoje povinnosti - ak sú mu tieto povinnosti známe a ak mu nejaké nepredvídateľné okolnosti nezabránili aby ich splnil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?