reklama

Aj občan je len človek

Štát celý systém buduje s predpokladom, že občania sú odborní podvodníci. Zákondodarca by mal mať dostatočné sociálne cítenie, aby vedel, že bežný občan je len človek, ktorý chce plniť svoje povinnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vzťah medzi občanom a štátom pôsobí vyrovnane. Na jednu stranu štát od občanov žiada dane a dodržiavanie pravidiel. Na druhej strane štát občanom poskytuje bezpečnostnú, sociálnu či inú "podporu" a dúfa, že ho občania v najbližšich voľbách budú akceptovať tak, ako ho akceptovali doteraz.

"Podporu" dávam do úvodzoviek, pretože vo svojej podstate, činnosti štátu, ktoré sú prezentované ako podpora, nemajú všetky charakteristiky skutočnej podpory.

Malý problém vidím v tom, že štát prisľúbi poskytovanie nejakých príspevkov a potom na ne nevyčlení dostatok peňazí.

Takisto malý problém vidím v tom, že štát platí za zdravotné poistenie svojich poistencov len časť toho, čo platia ostatní poistenci.

Väčší problém je v tom, že štát síce podporu ponúka, ale podmienky, ktoré musí občan splniť, majú charakter nezmyselných tančekov. Štát chce podporovať, ale bojí sa, že ľudia budú podporu zneužívať. Tak namiesto rozumných mechanizmov overovania objektívnych faktov, nasadí mechanizmy overenia nepreukazných dokumentov.

Najväčší problém však vidím v tom, že štát celý systém buduje s predpokladom, že občania sú odborní podvodníci. Zákony, ktoré majú chovanie a podporu občanov regulovať, sú totiž napísane tak, že bez hlbokej znalosti súvislostí, bežný občan nevie čo vlastne môže a čo musí urobiť, aby sa choval v súlade so zákonom. Navyše - zákony predpokladajú, že občan bude chcieť vedome obchádzať svoje povinnosti a zneužívať svoje práva - preto neobsahujú mechanizmy, ktoré sa dajú chápať ako tolerancia voči občanovi.

Tu je prekvapujúca schizofrénia zákonov, ktoré v prípadoch dokazovania trestných činov, čo najprísnejšie dodržiavajú pravidlo prezumpcie neviny a dávajú možnosť odďaľovať úkony. V prípadoch plnenia bežných povinností občana, však predpokladajú jeho úmysel vyhnúť sa povinnostiam a termíny určujú ako nemenné a definitívne. A tak niekto, kto je podozrivý z ukradnutia 5 miliónov Eur, môže využívať všetky argumenty, ktoré vyvrátia jeho úmysel kradnúť. Zataiľ čo občan, ktorý omylom včas nezaplatil štátu všetko čo mal zaplatiť, to zo zákona urobil úmyselne a dôsledky jeho nedoplatku sú neodvratné aj po okamžitom doplatení rozdielu.

Výsledkom tohto nastavenia systému zákonov, je úplne logické chovanie občanov a úradníkov štátu. Úradníci sa hnevajú na nevedomých občanov, pretože títo nevedia čo vlastne zákony požadujú. Občania sa naopak hnevajú na úradníkov, pretože nie sú ochotní tolerovať nevedomosť.

Som presvedčený, že je potrebné do tvorby zákonov zaviesť povinnosť zákonodarcu pripravovať zákony tak, aby prezumpcia neviny bola zohľadňovaná aj voči bežným povinnostaim občana. Nie je problém, ak je občan pokutovaný potom, čo sa preukáže, že vedel o svojej povinnosti, že úmyselne túto povinnosť porušil a dokonca aj na opakovanú výzvu si svoju povinnosť nesplnil. Zákondodarca by mal mať dostatočné sociálne cítenie, aby vedel, že bežný občan je len človek, ktorý chce plniť svoje povinnosti - ak sú mu tieto povinnosti známe a ak mu nejaké nepredvídateľné okolnosti nezabránili aby ich splnil.

 

Xaver Gubáš

Xaver Gubáš

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dospel som k názoru, že každý z nás sa musí pokúsiť zmeniťokolie - inak ho "niekto" zmení proti nám. Preto kandidujem za SaS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu